Oddělení O nemocnici      Pro odborníky     Volná místa     Aktuality     Archiv     Kontakty    Spolupracujeme s ...

Dislokované pracoviště Sadská (primář MUDr. Pavla Jahodová)


Oddělení Sadská, dislokované pracoviště PN Kosmonosy, se nachází v Polabí, blízko Nymburka a Poděbrad. Budovy pocházejí z roku 1924 a 1923. Původně byly v této půvabné krajině blízko Kerska zbudovány jako rekreační areál pro zaměstnance pošt, po rekonstrukci se staly zdravotnickým zařízením. Původně zde byla interna, až poté psychiatrie jako součást pražské fakultní nemocnice. Oddělení nejprve vedl primář MUDr. Kotina, pak MUDr Hausner. V té době byla Sadská špičkovým pracovištěm v oblasti psychoterapie.
Zařízení dnes pojme 87 pacientů, ženy i muže, a tvoří je 2 budovy v blízkosti lesa a jezera. K areálu patří i velká zahrada, budova pro pracovní terapii a obslužný provoz. Pokoje jsou většinou po třech, výjimečně více lůžkách. Stravu zajišťuje vlastní kuchyně. Léčba je hrazena zdravotními pojišťovnami.

Oddělení je otevřeného typu a až na výjimky přijímá obvykle jen dospělé nemocné k dobrovolnému pobytu. Pacienti jsou většinou objednáváni na doporučení psychiatra. Je-li volné místo mohou výjimečně být přijati v rámci první pomoci, pokud splňují indikace pro otevřené oddělení. Oddělení není určeno k léčbě návykových nemocí (závislosti), není možno přijmout stavy spojené s agresivitou a chybějícím náhledem pacienta. Je třeba zdůraznit, že závažné a nekompenzované tělesné choroby stejně jako akutní intoxikace jsou obecnou kontraindikací k přijetí do celé PN Kosmonosy jakožto zařízení následné péče. Budovy nejsou řešeny bezbariérově, proto lze přijímat pouze mobilní pacienty.
Délka pobytu není pevně stanovena, řídí se stavem pacienta a obvykle se pohybuje mezi 4 - 8 týdny. Během pobytu jsou možné pravidelné vycházky a propustky.

Oddělení se organizačně člení do dvou stanic:Stanice A je zaměřena na léčbu mladších pacientů spíše s neurotickými a reaktivními stavy či osobnostními dekompenzacemi. Nemocní s psychózou mohou být přijati pouze ve fázi vhodné k léčbě na otevřeném oddělení. V nabídce léčby je farmakoterapie, psychoterapie, režimová léčba komunitního charakteru, arteterapie, nácvik práce na počítačích, fototerapie, relaxace, muzikoterapie. Pacienti tu mají k dispozici internet.


Stanice B je určena převážně pro léčbu starších pacientů a má tudíž méně náročný program. Hospitalizuje pacienty s počínajícími organickými změnami mozku, s afektivními poruchami vyššího věku, kdežto psychotické pacienty pak spíše v chronické fázi. Zaměření je především rehabilitační.

Pro obě oddělení je k dispozici sociální pracovnice pomáhající s řešením sociálních problémů pacientů. Je tu i rehabilitační pracovnice s možností elektroléčby, magnetoterapie a cvičení v malé tělocvičně. Pacienti mohou v případě potřeby pokračovat v Sadské v individuální psychoterapii u psychologa ambulantní formou (hrazeno pojišťovnou; nutné doporučení lékaře) i po svém propuštění. Vzniká tak možnost doléčování i po návratu domů pro co nejefektivnější udržení dosaženého stavu.

Nemocní jsou přijímáni v dopoledních hodinách pokud možno do 10 hodin. Je vhodné vzít s sebou případné výsledky vyšetření z jiných pracovišť včetně laboratorních a přístrojových tak, aby nemusely být opakovány.
Je vhodné donést soustavně užívané léky, zejména ty, které nemocný užívá na jiné choroby a na psychiatrickém oddělení by nemusely být okamžitě k dispozici pro hladké pokračování léčby (příklad: léky na vysoký tlak apod.).
Další praktické informace: Doporučuje se mít s sebou oblečení a vybavení jak společenské, tak i do přírody. Oblečení si však vezměte jen přiměřené množství, pokoje jsou menší ,tím je určena i úložná kapacita.Navíc během pobytu se opakovaně můžete doma dovybavit na propustkách. Na pokojích jsou trezorky na úschovu peněz. Na oddělení si lze přeprat. V obci Sadská je pobočka České spořitelny s bankomatem. Střed obce je vzdálený 1,5 km od léčebny, jezeru je 300 metrů. Spojení do Prahy: dálnice D11, vlak i autobus několikrát denně.

Spojení: tel. 325594473-4, fax 325594559, e-mail hts@lsadska.cz

Veškeré dotazy rádi zodpovíme jak lékařům, tak zájemcům. Těšíme se na spolupráci.
Psychiatrická nemocnice Kosmonosy, Lípy 15, 293 06 Kosmonosy, 326 715 711, e-mail:sekretariat@pnkosmonosy.cz Nahoru