Hiporehabilitace        O nemocnici   Oddělení    Pro odborníky   Volná místa   Aktuality   Archiv   Kontakty   Spolupracujeme s ...

Co naše hipocentrum nabízí:

Usilujeme o akreditaci střediska pod Českou hiporehabilitační společností.
Rádi bychom v letošním roce zahájili pořádání seminářů a minikonferencí na téma animoterapie, hiporehabilitace
Pořádámemekonferenci „Psychoterapie pomocí koní“ dále PPK.
Poskytujeme odborné konzultace a supervize hiporehabilitaci v oblasti PPK.
Umožňujeme stáže a praxe pro studenty a zájemce o problematiku hiporehabilitace v oblasti PPK. Podmínky vám při zájmu sdělíme, viz Kontakty .
Co se nám podařilo
Důležité odkazy

Zpívání u koní aneb Vánoční setkání pacientů PNK, pěveckého sboru ZŠ Dalovice a koní Hipocentra PNK

Tradiční Vánoční setkání se uskutečnilo v pátek 15.12. 2017 v kryté hale Hipocentra. Pro všechny návštěvníky bylo připraveno vánoční cukroví, káva, čaj nebo horká čokoláda a výborné koblihy z pekařství Mikula Turnov.
O příjemnou vánoční atmosféru se jako každý rok postaral dětský pěvecký sbor ze Základní školy Dalovice, který zazpíval jak tradiční české vánoční koledy tak i krásné vánoční písničky z různých koutů světa.
Dobrou náladu obstarali také koně Bárný, Elf a Terezka, kteří se nechali od návštěvníků akce pohladit a podrbat a doladili tak příjemné dopoledne v krásně vyzdobené a zcela zaplněné hale.

Za Hipocentrum PNK Kamila Petrová

Za pomoc našemu hipocentru děkujeme všem sponzorům:
Jonson Controls - hlavní sponzor
Merhautovo pekařství Benátky nad Jizerou,pekárna Mikula Turnov.Psychoterapeutické ježdění na koni je vhodná doplňková léčebná metoda pro široký okruh pacientů s různými diagnózami. Nerozhoduje jejich věk ani typ psychické nemoci, každému kdo má o koně zájem může kůň přinést mnoho radosti z partnerství člověka a koně.

Psychoterapeutické ježdění spadá do sekce Terapeutické využití koní pomocí psychologických prostředků tzv. PPK a dále pod hiporehabilitaci. PPK je terapeutický přístup, kdy terapeut zde prostřednictvím koně jako pomocného terapeuta působí na různé oblasti psychiky léčeného člověka. Terapeut zde využívá skupinové dynamiky, sebereflexe pacientů, relaxace atd.


V PN Kosmonosy jsou do psychoterapeutického ježdění zařazováni pacienti ze sexuologického oddělení, z chronických doléčovacích oddělení, z oddělení ochraných léčeb, ale i z geronto oddělení. U každého oddělení se orientujeme na jiný terapeutický přístup, dle toho jaký je pro dané pacienty nejvhodnější.

Kůň jako prostředník terapeutického procesu pomáhá terapeutovi u psychiatrických pacientů rozvíjet:
  • sebepoznání s poznání svých dovedností
  • kůň je pro pacienta zdrojem emocionální podpory a aktivizace celého organismu, jak po stránce fyzické (rozvoj motorických funkcí, dobrá koordinace pohybů) tak i psychické (pouhá součást nějaké řízené aktivity)
  • pomocí práce ve skupině je psychoterapeutické ježdění vhodné pro rozvoj sociálních dovedností (komunikace, kooperace mezi pacienty, kůň sám vymezí hranice kam mohou pacienti při manipulaci s ním až zajít).
  • s využitím silné motivace, kterou kůň bezesporu pro pacienty je, se snažíme o rozvoj a aktivizaci kognitivních funkcí tzn. paměť, myšlení, řeč, koncentrace pozornosti.
  • v neposlední řadě má pro pacienty kontakt s koněm i relaxační efekt, provádíme i relaxační cvičení na hřbetě koně
Při psychoterapeutickém ježdění v PL Kosmonosy využíváme rozmanitých prostředků. Využíváme různé pomůcky (míče, kužely, překážky, kvízy), voltižní cviky, základy jízdárenských povelů, imaginace při relaxaci, asertivní techniky aj. Tento způsob je vhodný jako doplňková terapie pro pacienty motivované pro kontakt se zvířaty, v tomto případě pro kontakt s koněm.

PhDr. Černá Rynešová


Psychiatrická nemocnice Kosmonosy, Lípy 15, 293 06 Kosmonosy, 326 715 711, e-mail:sekretariat@pnkosmonosy.cz Nahoru