Aktuality       O nemocnici     Oddělení       Pro odborníky     Volná místa     Archiv     Kontakty    Spolupracujeme s ...
Sympozium HLAVOLAM X


Psychiatrická nemocnice Kosmonosy Vás zve na sympozium Hlavolam X s podtitulem "Okem času", které se koná dne 4.10.2018 od 13 hod. Akce je určena pro odbornou veřejnost.

Bližší informace o průběhu sympozia a registraci najdete zde

Odborný garant prim.MUDr. Veronika KotkováJezdecké hry


Ve středu 20.6.2018 od 13:00se v jízdárně HIPOCENTRA Psychiatrické nemocnice Kosmonosy konal již 15.ročník jezdeckých her.

Za teplého počasí jsme se zaměstnanci Hipocentra strávili přijemné odpoledne.


Kliknutím na obrázek pozvánku zvětšíte.Den otevřených dveří na oddělení K20

Dne 12.6.2018 proběhl Den otevřených dveří a oslava 10 let fungování oddělení Resocializačního a terapeutického odd. K20 a Detoxu K20.
Na prohlídku a program přišlo skoro 300 zájemců – odborníků i laiků. Zajímali se o léčbu, diskutovali s námi, prohlíželi si oddělení. Někteří si vyzkoušeli trénink kognitivních funkcí nebo si zkusili zručnost v rámci workshopu. Jiní se zajímali o animoterapii nebo navštívili Hipocentrum.
V odpoledních hodinách proběhla akce pro ty, kteří projevili zájem podpořit naši nemocnici. I pro ně byla určená prohlídka oddělení a návštěva Hipocentra.
Počasí celé akci přálo, občerstvení všem chutnalo.
Všichni byli spokojení a společně jsme si užili příjemné chvíle.

Těšíme se na viděnou na dalším Dni otevřených dveří.

Za tým oddělení K20 prim. MUDr. Veronika KotkováKoncert pro PNK


Dne 30. 5. 2018 se uskutečnil na kulturním sále koncert kapely TriJo z Hradce Králové. Pacientům i personálu přijela kapela s repertoárem moravských a irských písní zahrát v rámci jednorázových dobrovolnických akcí. Koncert měl velký úspěch, v publiku bylo na 120 diváků. I kapele se hrálo dobře, doufáme tedy, že nás ještě někdy návštěvou poctí.

Děkujeme TriJo!

Mgr. Markéta Holasová, kontaktní osoba pro dobrovolnictví v PNKDny pro duševní zdraví

Psychiatrická nemocnice Kosmonosy zve veřejnost i odborníky ve dne 11., 12. a 13.9.2018 na Dny pro duševního zdraví.
V souvislosti se Světovým dnem duševního zdraví každoročně pořádáme v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy pestrou nabídku aktivit pro veřejnost.
Chceme Vám nabídnout různé činnosti a rozšířit Vaše povědomí o práci v psychiatrické nemocnici. Zároveň Vám chceme přiblížit často tabuizované prostředí i témata, která s duševní nemocí úzce souvisejí. Přijďte si povídat, hrát, prohlížet, poslouchat, tvořit, cvičit, relaxovat, mlsat i nahlížet do otevřených dveří jednotlivých oddělení.

Informace o programu naleznete na www.pnkosmonosy.cz průběžně v měsíci srpnu.

Za realizační tým prim.MUDr. Veronika Kotková, MgA. Michal Segert a Mgr. Kateřina KlečkováDivadlo v květnu

Dne 22.5.2018 přišlo mezi pacienty PN Kosmonosy opět zahrát Nezávislé divadlo. Tentokrát se všichni pobavili u Pohádek zahradníčka Pepina a užili si příjemné odpoledne.
A na co se můžeme těšit příště? To bude překvapení


Divadlo v lednu

Dne 16.1.2018 se nám opět představilo Nezávislé divadlo. Všechny nás vtáhli do děje Pošťácké pohádky. Octli jsme se na poštovním úřadě se všemi různými nápisy a skřítky pumprlíky. Pohádka pobavila nejenom pacienty, ale i personál a společně se těšíme na další setkání.


Divadlo v prosinci

Od r. 2013 se u nás každoročně v čase před vánoci potkávají na kulturním sále ochotníci seniorského divadla Heč a pacienti nemocnice Kosmonosy na vánočním představení, stejně tak tomu bylo i 12.12.2017. Nadšení herci zpříjemnili pacientům i personálu všední den i adventní čas. Děkujeme jim za ochotu a těšíme se za rok na viděnou!


Hlavolam IX

Dne 5.10.2017 se v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy konal devátý ročník mezioborového sympozia Hlavolam.
Letos jsme celé sympozium, včetně posterové sekce, věnovali terapeutickým přístupům. Terapeutickými cestami, které obohacují pacientovy možnosti sebeprožívání a sebevnímání, ale i osobnosti terapeutů, nás provedli naši hosté. Poděkování patří celému týmu přednášejících – MUDr. Radaně Syrovátkové, PhDr. Markétě Gerlichové, Mgr. Veronice Víchové, Bc. Lence Mlejnkové, Ing. Věře Lantelme- Faisan a Mgr. Marku Malůšovi. Navázali jsme opět na setkání s autory odborných textů v posterové sekci.
Také letos měli posluchači odborného programu možnost nahlédnout na různá oddělení psychiatrické nemocnice a porovnat změny v prostředí, které se během roku podařilo zaměstnancům nemocnice spolu s pacienty uskutečnit. Ukázky prací pacientů byly pro přítomné připraveny u prodejních stánků. Těšíme se nashledanou v roce 2018.
Prim.MUDr. V.Kotková
Odborný garant sympozia
Za finanční podporu děkujeme sponzorům sympozia:
Hlavní sponzor:
  Janssen – Cilag s.r.o.
  VIPHARM Slovakia s.r.o., organizační složka CZ
Sponzoři:
  Angelini Pharma Česká republika s.r.o.
  ARDEZ PHARMA, spol.s r.o.
  DESITIN PHARMA spol. s r.o.
  Indivior Česko s.r.o.
  KRKA ČR s.r.o.
  Lundbeck Česká republika s.r.o.
  Mylan Pharmaceuticals s.r.o.
  SERVIER s.r.o. FlorentinumDny pro duševní zdraví

Už po šesté se v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy konala akce „Dny pro duševní zdraví“.
Na všechny, kteří měli zájem, čekala ve dnech 12.-14.9. různorodá nabídka aktivit.
Dveře pro veřejnost otevřela některá oddělení nemocnice, dílny, ateliér i Kavárna Fokus, kde probíhá pracovně rehabilitační program.
Po celou dobu akce probíhala v prostorách nemocnice výstava výtvarných artefaktů. Tým Hipocentra každý den poskytoval informace o animoterapii a mohli jste se pomazlit s našimi zvířaty.
V úterý 12.9. jsme besedovali s adiktoložkami o závislostech, naučili se základy orientálních tanců s Mgr. Svečulovou a po obědě nás čekal koncert. Ten, jako pokaždé, přilákal množství zájemců a všichni si ho společně s Patrikem Dvořákem užili. Ve středu 13.9.2017 nám Mgr. Kadlecová dala návod, co dělat se stresem a ti, kteří měli zájem si hned mohli vyzkoušet jógu a relaxaci. Aktivní zvládnutí stresu přivedlo v odpoledních hodinách do hry zájemce o nohejbal. Atmosféra při hře byla jedinečná! A vítěz získal zaslouženě vítězný pohár. Nezaháleli ani méně zdatní, kteří se pod vedením Mgr. Chramostové učili francouzskou hru petangue. Středa byla také plná ukázek hostů, kteří s námi dlouhodobě spolupracují. Dorazili zástupci Salonu Superpes z Lysé nad Labem s ukázkami psích sportů pro všechny, kteří milují psy a strážníci z Liberce s policejním psem Bartem předvedli zákroky proti pachateli trestných činů. Nováčkem v naší nemocnici byla Vězeňská služba ČR z Rýnovic. Přivezla s sebou ukázku výstroje a výzbroje a předvedla velmi realistickou ukázku zákroku proti vzbouřencům. Ve čtvrtek nám nepřálo počasí, ale i tak probíhala dopoledne hiporehabilitace (terapie s koněm). Nutriční specialistka Mgr. et Ing. Babáková s námi besedovala o vlivu potravin na naše zdravím, a hned na to jsme měli možnost si nechat změřit složení svého těla na bioimpedanční váze. Množství zájemců přilákala beseda se sexuoložkou MUDr. Mistolerovou. Velký zájem byl o trénink kognitivních funkcí a poradenství v oblasti sociální a ošetřovatelské u pacientů s demencí. Čtvrteční den patřil již tradičně kapelám Artes a EX 05.
Program Dnů pro duševní zdraví doplnily soutěže. Pro ty, kteří se nebáli a trénovali s námi zručnost, přesnost či jemnou motoriku, byly připraveny sladkosti od firmy Mocca i domácí pečené sladkosti. Přišli se k nám podívat zájemci všech věkových kategorií i žáci a studenti škol z Mladé Boleslavi i okolí. Akce, určená pro širokou laickou i odbornou veřejnost, rodinné příslušníky pacientů i pacienty nabídla aktivity, informace i prožitky. To vše je zaměřené na lepší poznání duševních nemocí, jejich prevenci a destigmatizaci oboru. Poděkování patří všem sponzorům akce.
Věříme, že se všem u nás líbilo, a že čas u nás strávený každého obohatil o novou zkušenost.
Těšíme se v příštím roce na shledanou!
Organizátoři akce
Prim.MUDr. V.Kotková
MgA. M.Segert
Mgr. Kateřina Klečková
Bohnická divadelní společnost v Sadské a Den otevřených dveří

23. 8. 2017 mezi nás opět zavítala Bohnická divadelní společnost, tentokrát s představením Jeden den Kabaret Ivan Blatný, ve kterém se s humorem a nápaditostí prolínaly informace ze života později doceněného českého básníka, opakovaně hospitalizovaného na psychiatrických pracovištích jak u nás, tak v Anglii, se zkušenostmi jednoho dne hospitalizace v současnosti. Toto vynikající představení bylo po právu oceněno opakovaným potleskem a těšíme se na příští.Den otevřených dveří v Sadské

1. 6. 2017 odpoledne proběhl již tradiční Den otevřených dveří, tentokrát ve čtvrtek. Počasí se vydařilo, byl krásný slunečný den. Pacienti se těšili, napekli sladké občerstvení a v dílničce vytvořili svíčky, keramiku a polštářky, které mohli všichni obdivovat na stáncích, stejně jako výrobky klientů Fokusu Nymburk. Opět byla hojně navštívená přednáška MUDr. Janákové, zvídavé otázky z publika byly zodpovězeny. Návštěvníci si prohlédli nejen nově zrekonstruované prostory pavilonu A, ale také zvelebené prostředí terásky za pavilonem B, kolem které loni pacienti z pavilonu A společně s pacienty z pavilonu B vysadili „motýlí keře“, které se letos hezky rozrostly a doplnily levanduli a další květinovou výsadbu. Nové židličky, stolečky a slunečníky prostředí zútulnily a vybízí k posezení a povídání kolemjdoucí z obou pavilonů i návštěvy. Vzduch provoněly grilované uzeniny a káva se sladkostmi, posedělo se, vzpomínalo se. Soudě dle reakcí zúčastněných si to všichni užili. Děkuji celému realizačnímu týmu za čas a energii vloženou do přípravy a sponzorům za finanční dary. Za Sadskou MUDr. Jahodová Hlavní sponzor: LUNDBECK s.r.o. Další sponzoři: Potraviny U Štěrbů, Zelenina Vajgl, cafe+co DELIKOMAT, Čajenka – čaje Sadská, TOP drogerie Sadská, Řeznictví a uzenářství Řehák Nymburk, Šulc Tomáš – ABBLE Kosmonosy, ALIMPEX FOOD a.s., Praha 9Víkendový klub abstinujících

Úspěšní absolventi léčby závislostí, se v rámci doléčovacího programu, zúčastnili víkendového Klubu abstinujících spolu s terapeutickým týmem. O víkendu 30.3. - 2.4.2017 navštívili Lázně Libverda v Jizerských horách. V sobotu společně vyrazili na pěší výlet na horu Smrk a k pramenům Jizery. Túru všichni úspěšně zakončili na kolonádě v Lázních Libverda. Celá skupina zvládla okruh čítající 20 km.

Mgr. Eva Chramostová
psycholog oddělení závislostí S7


Odborný seminář ...


V letošním roce se Středisko doporučené hiporehabilitace (SDH) a zároveň Středisko praktické výuky ( SPV ) Hipocentrum Psychiatrické nemocnice Kosmonosy ( PNK) rozhodlo uspořádat odborný seminář a navázat tak na úspěšné konference Psychoterapie pomocí koní ( PPK), které se konaly na půdě Hipocentra v uplynulých letech. Abychom zabili dvě mouchy jednou ranou, byl seminář součástí Dne otevřených dveří Hipocentra PNK.     ...celý článek

Psychiatrická nemocnice Kosmonosy, Lípy 15, 293 06 Kosmonosy, 326 715 711, e-mail:sekretariat@pnkosmonosy.cz Nahoru